iStock_000016259437_Small

Załóż firmę przez telefon

Dodano: marzec 23, 2017 Kategoria: E-Commerce Autor: Karolina Przybysz

Centrum Pomocy Przedsiębiorcom pod nadzorem Ministerstwa Rozwoju opracowało nową usługę umożliwiającą zarejestrowanie własnej firmy przez telefon. Usługa jest dostępna od stycznia 2017 roku. Ma ona na celu pomoc w realizacji spraw związanych zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej.

RODO czyli rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych - dowiedz się więcej! 

Jak to działa? 

Z nowej usługi można skorzystać pod numerem telefonu 801 055 088, który czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16.

Osoba telefonująca pod podany numer uzyskuje możliwość połączenia z konsultantem, który wyjaśnia zasady rejestracji działalności gospodarczej. Następnie przyjmuje on od petenta dane niezbędne do złożenia wniosku o zarejestrowanie działalności i wprowadza je do systemu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Podczas rozmowy konsultant odpowiada na pytania i wątpliwości przeszłego przedsiębiorcy dotyczące zasad rejestracji oraz prowadzenia firmy.

Po zakończonej rozmowie przyszły przedsiębiorca otrzymuje SMS z numerem wniosku, z którym udaje się do dowolnego urzędu gminy. Po okazaniu przez niego dowodu tożsamości, urzędnik drukuje gotowy wniosek o zarejestrowanie działalności gospodarczej i przedkłada go do podpisu.

Załóż firmę bez wychodzenia z domu

Centrum Pomocy Przedsiębiorcom przygotowało również rozwiązanie umożliwiające założenie działalności gospodarczej za pośrednictwem Internetu. Dotyczy ono osób zarejestrowanych w serwisie CEIDG oraz korzystających z profilu zaufanego, bankowości internetowej lub podpisu elektronicznego. Rozwiązanie to polega na tym, że po zakończeniu rozmowy telefonicznej z konsultantem, przedsiębiorca otrzyma na swoją skrzynkę mailową gotowy, wypełniony wniosek, który będzie mógł zaimportować do systemu CEIDG, a następnie elektronicznie podpisać.

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Szczególnie interesującą nową usługą proaktywną dla przedsiębiorców może okazać się telefoniczne powiadamianie o zbliżających się ważnych terminach oraz istotnych zmianach w przepisach. Ponadto, przedsiębiorcy mogą również telefonicznie zmienić dane zarejestrowane w CEIDG oraz zawiesić lub zlikwidować działalność gospodarczą. Z nowej usługi mogą skorzystać nawet przedsiębiorcy nieporozumiewający się w języku polskim, ponieważ konsultanci udzielają informacji również w języku angielskim.

Niewątpliwie możliwość zarejestrowania działalności gospodarczej telefonicznie lub online to ukłon w stronę przedsiębiorców oraz kolejny krok mający na celu realizację postulatu stworzenia przyjaznej e-administracji (o tworzeniu e-administracji pisaliśmy także tu. Uproszczenie zasad zakładania firmy oraz związanych z nim formalności może zachęcić Polaków do rejestrowania własnych działalności. Przede wszystkim jest także rozwiązaniem podążającym za dynamicznym rozwojem nowych technologii oraz preferencjami obywateli, którzy coraz częściej załatwiają sprawy online, bez wychodzenia z domu. Już niedługo możemy spodziewać się pierwszych ocen nowoprowadzonej usługi oraz badań na temat jej użyteczności i popularności wśród polskich przedsiębiorców.

Czekają nas kolejne zmiany

Centrum Pomocy Przedsiębiorcom oraz Ministerstwo Rozwoju już zapowiedziały, że opracowywane są kolejne udogodnienia dla przedsiębiorców, w tym także w ramach pakietu 100 zmian dla firm. Ich głównym celem jest wdrożenie ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz ograniczenie związanych z nim formalności do niezbędnego minimum. Efektem końcowym zmian ma być stworzenie bardziej przyjaznych relacji na linii państwo-obywatel, w tym również zbudowanie dodatkowych kanałów komunikacji pomiędzy państwem a obywatelem.

RODO czyli rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych - dowiedz się więcej! 

Masz pytania dotyczące tematu artykułu? Skontaktuj się z autorem.

2DM_3839b

Karolina Przybysz
Aplikant
karolina.gawrych@lubasziwspolnicy.pl

Wykonanie Agencja Interaktywna Czarny Kod www.czarnykod.pl

Copyright by Lubasz i Wspólnicy

NULL

Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej