ustawa

Ustawa o prawach konsumenta została uchwalona

Dodano: czerwiec 3, 2014 Kategoria: E-Commerce, Umowy Autor: Witold Chomiczewski

W dniu 30 maja 2014 r. ustawa o prawach konsumenta została uchwalona przez Sejm. Przyniesie ona istotne zmiany w zasadach ochrony konsumenta, również w odniesieniu do tzw. umów zawieranych na odległość, do których zaliczamy umowy zawierane w Internecie. Ustawa zostanie teraz przekazana Prezydentowi do podpisu i wejdzie w życie w terminie sześciu miesięcy od dnia opublikowania w Dzienniku Ustaw, a więc prawdopodobnie w grudniu 2014 r.

Najważniejsze zmiany
Do najistotniejszych zmian należy zaliczyć zdecydowane rozszerzenie zakresu tzw. obowiązków informacyjnych. Polegają one na konieczności podawania przez przedsiębiorców konsumentowi określonych przez przepisy informacji na różnych etapach procesu składania zamówienia.
Ważne są także zmiany w zakresie prawa odstąpienia. Czas na jego wykonanie został wydłużony do 14 dni. Zmodyfikowano sytuacje, w których prawo odstąpienia nie przysługuje, a także wprowadzono wyraźną podstawę do obciążenia konsumenta spadkiem wartości towaru, jeżeli został on zniszczony lub uszkodzony.

Podsumowanie
Na przygotowanie się do nowych przepisów rynek ma jeszcze sześć miesięcy. W tym czasie będziemy zamieszczać na Portalu Prawa IT posty poświęcone nowej regulacji.

Masz pytania dotyczące tematu artykułu? Skontaktuj się z autorem.

Witold Chomiczewski

Witold Chomiczewski
Wspólnik, Radca prawny
witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl

Wykonanie Agencja Interaktywna Czarny Kod www.czarnykod.pl

Copyright by Lubasz i Wspólnicy

NULL

Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej