iStock_000020951314_Small

Rewolucja w ochronie praw konsumenta nadejdzie w Święta

Dodano: czerwiec 25, 2014 Kategoria: E-Commerce, Umowy Autor: Witold Chomiczewski

24 czerwca 2014 r. w Dzienniku Ustaw RP została opublikowana ustawa o prawach konsumenta. Zgodnie z ostatecznym brzmieniem ustawy wejdzie ona w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia. Oznacza to, że nowe przepisy zaczną obowiązywać 25 grudnia 2014 r. Dotyczą one w dużej części tzw. sprzedaży na odległość, a zatem będą stosowane do e-commerce oraz tzw. mobile commerce.

Więcej informacji dla konsumenta
Ustawa o prawach konsumenta rozszerza zakres tzw. obowiązków informacyjnych. Dzięki temu rozwiązaniu konsumenci otrzymają bardziej szczegółowe informacje nie tylko o nabywanym towarze, czy usłudze, ale także o swoich uprawnieniach. Brak wykonania obowiązków informacyjnych przez przedsiębiorcę będzie mu uniemożliwiał obciążenie konsumenta określonymi kosztami, a także przedłużał czas trwania niektórych praw konsumenta. Treść przekazywanych informacji będzie stawała się według nowych przepisów częścią umowy, co podniesie znaczenie zawartego w nich przekazu.

Odstąpienie częściowo po nowemu
Istotne zmiany, które wprowadzi ustawa o prawach konsumenta, dotyczą prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość np. ze sklepem internetowym). Czas na odstąpienie zostanie wydłużony z 10 do 14 dni. Zmieni się także katalog umów, przy których prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie będzie konsumentowi przysługiwało.

Wprowadzona zostanie wyraźna podstawa prawna do obciążenia konsumenta spadkiem wartości towaru zwracanego po odstąpieniu od umowy zawartej na odległość, jeżeli został on zniszczony lub uszkodzony.

W przypadku odstąpienia od umowy konsumentowi będzie można nie zwracać części kosztów przesyłki towaru.

Rękojmia
Zmiany wprowadzane ustawą o prawach konsumenta obejmują również rękojmię. Uchylona zostanie ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego. Zasady odpowiedzialności za wady w umowie sprzedaży zawieranej z konsumentem zostaną przeniesione do Kodeksu cywilnego, przy czym będą one również częściowo zmodyfikowane.

Podsumowanie
Ustawa o prawach konsumenta przyniesie sporo istotnych zmian, które będziemy szczegółowo omawiać w postach zamieszczanych na Portalu Prawa IT.

Masz pytania dotyczące tematu artykułu? Skontaktuj się z autorem.

Witold Chomiczewski

Witold Chomiczewski
Wspólnik, Radca prawny
witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl

Wykonanie Agencja Interaktywna Czarny Kod www.czarnykod.pl

Copyright by Lubasz i Wspólnicy

NULL

Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej