Global risk concept with dice and globe showing north America

Polak – konsument globalny

Dodano: marzec 2, 2016 Kategoria: Odpowiedzialność Autor: Maciej Godyń

Coraz więcej Polaków robi zakupy za pośrednictwem sklepów internetowych. Ten fakt nikogo nie dziwi – powstaje coraz więcej sklepów, a ich oferta jest coraz bogatsza i coraz bardziej konkurencyjna. Co jednak ciekawe, polscy internauci robią coraz więcej zakupów w zagranicznych portalach. Do najpopularniejszych zaliczają się eBay, Amazon oraz AliExpress.

Coraz więcej zakupów w zagranicznych sklepach

Takie wnioski można wyciągnąć zapoznając się z raportem przygotowanym przez Gemiusa. Wynika z niego, że co ósmy polski internauta i co czwarty klient sklepów internetowych robi zakupy za granicą.

Co wpływa na rosnącą popularność zagranicznych portali wśród Polaków? Przede wszystkim, zakupy w sklepach z Unii Europejskiej są zwolnione od VAT. Dzięki temu, ceny produktów mogą być bardziej kuszące dla polskich konsumentów. Tym bardziej, że niektóre sklepy umożliwiają darmową wysyłkę nawet do Polski.

Jeśli chodzi o sklepy zza oceanu, to w zdecydowanej większości Polacy muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami takimi jak chociażby wyższe koszty dostawy). Jednak ceny, które proponują serwisy amerykańskie są na tyle atrakcyjne, że dodatkowe koszty nie sprawiają, że zakup staje się nieopłacalny.

Nie bez znaczenia jest również zwiększona dostępność zagranicznych zakupów. Dzięki takim systemom obsługi płatności jak PayPal, konsumenci mogą dokonywać zapłaty w sklepach internetowych z całego świata, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Łatwość i pewność transakcji z pewnością ma wpływ na wzrost zainteresowania międzynarodowymi zakupami online.

Czy to jest bezpieczne?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej, jeśli konsument zawiera umowę z przedsiębiorcą zagranicznym, obowiązuje porządek prawny właściwy dla kraju, w którym zamieszkuje konsument. W konsekwencji, polscy klienci kupujący w zagranicznych sklepach internetowych chronieni są przez polskie przepisy, m.in. ustawę o prawach konsumenta. Dzięki temu, konsumentowi w dalszym ciągu przysługuje np. prawo do odstąpienia od umowy, roszczenia z tytułu rękojmi itp. Sprawia to, że zakupy takie są równie bezpieczne, jak zakupy w polskich sklepach.

Na co uważać?

Robiąc zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, powinniśmy przede wszystkim dokładnie zbadać ofertę takiego sklepu, tak aby nie było wątpliwości co do tego, co jest przedmiotem zakupu. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy dany sklep umożliwia wysyłkę za granicę a w przypadku sklepów zza oceanu – możliwość dostawy do Polski). Może się bowiem okazać, że dany sklep dostarcza przesyłki tylko na terenie swojego kraju. Jeśli jednak sklep oferuje wysyłkę zza granicę – dokładnie ustalmy koszty takiej przesyłki. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której zakup przestanie być opłacalny przez wysokie koszty dostawy.

Międzynarodowe marki na polskim rynku?

Wzrost zainteresowania zagranicznymi sklepami przez polskich internautów, może przełożyć się na to, że do polski trafią znane na całym świecie marki. Od dłuższego czasu mówi się o możliwości wejścia na polski rynek amerykańskiego giganta – sklepu Amazon. Wzrost zainteresowania ofertą wśród Polaków, zdecydowanie może wpłynąć na decyzję w tej sprawie

Masz pytania dotyczące tematu artykułu? Skontaktuj się z autorem.

2DM_4267b

Maciej Godyń
Radca Prawny
maciej.godyn@lubasziwspolnicy.pl

Wykonanie Agencja Interaktywna Czarny Kod www.czarnykod.pl

Copyright by Lubasz i Wspólnicy

NULL

Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej