Pele pozwał Samsunga i żąda od koreańskiego producenta 30 milionów dolarów tytułem odszkodowania. Zdaniem piłkarza, Samsung wykorzystał jego wizerunek w reklamie bez jego zgody. Sprawa jednak nie jest tak oczywista. Nie jest bowiem pewne, czy w reklamie wykorzystano rzeczywiście wizerunek Pelego.
Źródło sporu
W 2013 roku, Samsung prowadził negocjacje z Pele. Chodziło o wykorzystanie wizerunku piłkarza w kampanii reklamowej koreańskiego producenta. Negocjacje te jednak nie przyniosły rezultatu. Podobno Samsung zerwał je w ostatniej chwili i nigdy nie uzyskał prawa do wykorzystania wizerunku gwiazdy sportu.
Tymczasem, w 2015 roku na łamach magazynu New York Times pojawiła się reklama nowych telewizorów Samsunga. W reklamie tej widoczna była połowa twarzy starszego ciemnoskórego mężczyzny. Mężczyzna ten był bardzo podobny do Pelego. Co więcej, w reklamie zaprezentowany był również produkt Samsunga – telewizor, na którym pokazany był kadr z meczu piłkarskiego.
Wszystkie te okoliczności doprowadziły piłkarza do wniosku, że Samsung z premedytacją jego wizerunek bądź też kogoś bardzo podobnego) w reklamie, budzącej ewidentne skojarzenia z postacią Pelego. A to sprawia, że należy mu się odszkodowanie.
Samsung do dnia dzisiejszego sprawy nie skomentował.
W czym problem?
Sąd rozpatrujący sprawę będzie musiał zmierzyć się z kilkoma problemami. Po pierwsze, nie jest do końca jasne, czy w reklamie wykorzystany został wizerunek Pelego. A jeśli nie, to zastanowić się trzeba jak daleko sięgają granice ochrony wizerunku. Czy umieszczenie kogoś podobnego sprawia, że wizerunek osoby publicznej został bezprawnie wykorzystany? Jak w takim razie ocenić, czy podobieństwo jest wystarczające do uznania go za wizerunek innej osoby? Wszystkie te okoliczności będzie musiał rozważyć sąd rozpoznający sprawę, jeżeli dojdzie do procesu. Nie jest bowiem wykluczone, że sprawa zakończy się na zawarciu ugody.
Ochrona wizerunku w prawie polskim
Na gruncie polskiego wizerunek stanowi dobro osobiste. W związku z tym, na podstawie art. 23 Kodeksu cywilnego podlega ochronie. Oznacza to, że osoba czyjej wizerunek został wykorzystany bezprawnie, może żądać zaniechania naruszania oraz dopełnienia czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków. Można również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy na wskazany przez siebie cel społeczny. W przypadku, gdy przez naruszenie wizerunku powstała szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia.
Wizerunek podlega również ochronie na gruncie przepisów prawa autorskiego. Zgodnie z tą regulacją, rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Pamiętać jednak trzeba, że nie każde wykorzystanie wizerunku będzie wymagało zgody. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych lub osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz.