ubahn-2367407_1920

Korzystasz z Wi-Fi w miejscach publicznych? Bądź ostrożny!

Dodano: wrzesień 4, 2017 Kategoria: Wszystkie wpisy Autor: Karolina Przybysz

W dobie szybkiego Internetu oraz powszechnie dostępnych urządzeń mobilnych, z pewnością każdy z nas niejednokrotnie miał okazję skorzystać z publicznej sieci bezprzewodowej. Szczególnie często zdarza się to w transporcie komunikacji miejskiej, pociągach, podczas pobytu w hotelach czy restauracjach. Niezależnie od miejsca w którym jesteśmy, lubimy być online. Niestety, oprócz wygody, korzystanie z hotspotów często niesie za sobą istotne zagrożenia.

Ryzyko dla Twoich urządzeń                                           

Korzystanie z publicznych i niezabezpieczonych sieci bezprzewodowych może wywołać duże szkody na urządzeniach mobilnych łączących się z Wi-Fi. W szczególności należy tu wskazać: utratę plików czy przejęcie przez hakerów przesyłanych przez nas danych oraz haseł, którymi zabezpieczamy swoje konta, np. do Facebooka lub skrzynki mailowej. Nietrudno sobie wyobrazić, jakie szkody może spowodować przechwytywanie przez osoby trzecie danych logowania do bankowości internetowej. Aby nie paść ofiarą cyberprzestępców, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

RODO czyli rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych - dowiedz się więcej! 

Zaniechaj niepotrzebnych czynności

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie warto zrobić dla bezpieczeństwa swojego urządzenia, jest zrezygnowanie z automatycznego łączenia się z sieciami bezprzewodowymi. Funkcja ta powoduje, że Twój telefon, laptop czy tablet loguje się do wykrywanej samodzielnie sieci, bez konieczności uzyskania zgody. Nie jest zatem wykluczone, że połączy się z urządzeniem szpiegującym Twoje dane. Istotnym jest również, by zatrzymać na swoim urządzeniu opcję udostępniania Wi-Fi. W ten sposób Twój telefon, laptop czy tablet przestaną być widoczne dla innych.

Dla własnego bezpieczeństwa, warto zrezygnować z aplikacji, które nie są nam w danym momencie niezbędne. Jeśli jesteś poza domem i nie musisz koniecznie logować się do bankowości internetowej, po prostu tego nie rób. Poczekaj aż wrócisz do domu lub będziesz miał możliwość skorzystania z bezpiecznej i sprawdzonej sieci. W ten sposób zyskasz pewność, że cyberprzestępcy nie przejmą Twoich danych do logowania.

Zabezpiecz swoje urządzenia i hasła

Uniwersalnym i przydatnym w każdej sytuacji rozwiązaniem, jest zainstalowanie oraz bieżące aktualizowanie oprogramowania antywirusowego. Pamiętaj również, by mieć stale włączoną zaporę systemową, która monitoruje nawiązywane przez Ciebie połączenia.

Istotne i bardzo pożyteczne jest także odpowiedzialne podejście do haseł, którymi się posługujemy, Choć wydaje się oczywistym, że każde konto powinniśmy uwierzytelniać innym hasłem, wciąż niewiele osób stosuję tę zasadę. Używanie jednakowego hasła do wszystkich kont zwiększa ryzyko ewentualnych szkód, jakie mogą powstać po przejęciu naszych danych przez hakerów. W przypadku kont o szczególnie dużym znaczeniu, np. do bankowości internetowej, warto używać podwójnego potwierdzenia. Uwierzytelniając logowanie hasłem, które znamy i które otrzymujemy np. SMS-em, skuteczniej zabezpieczamy swoje dane.

O zasadach zabezpieczania haseł pisaliśmy m.in. tutaj.

Uważaj, z czym się łączysz

Zdarza się, że niebezpieczne sieci bezprzewodowe noszą nazwy sugerujące, że mamy do czynienia z publicznym, bezpiecznym hotspotem:  centrum handlowego, restauracji lub dworca kolejowego. Jeżeli nie masz pewności, że wykryta sieć jest tą, do której rzeczywiście chcesz się połączyć, spytaj o to - na przykład osobę pracującą w tym miejscu - lub zrezygnuj z logowania. W miarę możliwości unikaj również połączeń bezprzewodowych dostępnych dla wszystkich i w żaden sposób niezabezpieczonych. Tego rodzaju sieci należy traktować ze szczególną ostrożnością.

Nie trać czujności

Choć pewne środki bezpieczeństwa oraz opisane powyżej zasady niejednokrotnie wydają  się uciążliwe lub zbędne, warto je stosować każdego dnia. Rozsądek, wyczulenie i rozwaga przy łączeniu się z sieciami bezprzewodowymi, mogą uratować przed atakiem cyberprzestępców urządzenia, których jesteś użytkownikiem, Twoje dane osobowe, zgromadzone pliki, a także pieniądze.

RODO czyli rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych - dowiedz się więcej! 

Masz pytania dotyczące tematu artykułu? Skontaktuj się z autorem.

2DM_3839b

Karolina Przybysz
Aplikant
karolina.gawrych@lubasziwspolnicy.pl

Wykonanie Agencja Interaktywna Czarny Kod www.czarnykod.pl

Copyright by Lubasz i Wspólnicy

NULL

Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej