Close Up of Abacus in Green Tone

Konkurs, nagroda, przestępstwo, czyli co konkurs ma wspólnego z hazardem?

Dodano: listopad 19, 2013 Kategoria: E-Commerce, Odpowiedzialność Autor: Witold Chomiczewski

Coraz częściej na portalach społecznościach, jak Facebook, czy też na swoich stronach internetowych przedsiębiorcy organizują różnego rodzaju konkursy. „Napisz jako pierwszy sms pod numer”, „polub naszą stroną, a weźmiesz udział w losowaniu nagród”, to tylko niektóre z proponowanych zadań konkursowych. Organizowanie konkursu za pomocą Internetu sprawia, że jest on łatwo dostępny dla szerszej rzeszy uczestników, a wzięcie w nim udziału wymaga jedynie kilku kliknięć, czy wysłania smsa. Dodatkowo nagrody bywają bardzo atrakcyjne. Są tylko dwa problemy: ustawa o grach hazardowych oraz Kodeks karny skarbowy.

Istota problemu

Grą losową w rozumieniu ustawy o grach hazardowych jest każda gra o wygrane pieniężne lub rzeczowe, której wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin. Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Finansów oraz sądów administracyjnych dla zależności wyniku gry od przypadku wystarczy, by przynajmniej na jednym etapie gry wystąpiła losowość. Jej cechą jest to, że przeciętny uczestnik nie ma realnej możliwości wpływu na wynik gry. Tak będzie w sytuacji, gdy jego indywidualne umiejętności, wiedza lub inne cechy nie zapewniają uczestnikowi przewagi nad innymi, a zatem statystyczne szanse na wygraną są dla każdego takie same.
Problem z konkursami organizowanymi na Facebooku, czy szerzej w Internecie, polega na tym, że mogą one stanowić grę losową w rozumieniu ustawy o grach hazardowych. Wystarczy, by wynik konkursu lub jednego jego etapu zależał od przypadku. Tak będzie w podanych na wstępie przykładach. Wprawdzie niektórzy z nas piszą szybciej na klawiaturze telefonu niż inni, jednak istota działania sieci telekomunikacyjnej sprawia, że sms wysłany jako pierwszy niekoniecznie będzie pierwszym, który dotrze do organizatora konkursu. Z tego względu konkurs z zadaniem konkursowym: „wyślij sms jako pierwszy”, będzie grą losową, co potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych i interpretacje Ministerstwa Finansów wydawane w oparciu o ustawę o grach hazardowych. Konkurs „polub naszą stronę, a weźmiesz udział w losowaniu nagród” również będzie stanowił grę losową, ponieważ wynik każdego rodzaju losowania zależy od przypadku, co spełnia przesłanki gry losowej.
Zgodnie z ustawą o grach hazardowych konkursy będące grami losowymi mogą być przeprowadzane dopiero po ich zgłoszeniu do naczelnika urzędu celnego albo po uzyskaniu zezwolenia dyrektora izby celnej.

Negatywne konsekwencje dla organizatora i uczestników

Naruszenie powyższych wymogów wiąże się z poważnymi konsekwencjami i to zarówno dla organizatora konkursu, jak i dla jego uczestników. Zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym prowadzenie gry losowej wbrew przepisom, a zatem również bez wymaganego zgłoszenia albo zezwolenia, jest przestępstwem skarbowym zagrożonym karą grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Również wzięcie udziału w takiej grze losowej jest przestępstwem skarbowym zagrożonym karą grzywny. Z punktu widzenia zwycięzcy konkursu dodatkową dolegliwością jest przepadek wygranej.
Niezależnie od powyższych kar, ustawa o grach hazardowych pozwala naczelnikowi urzędu celnego wymierzyć karę pieniężną zarówno organizatorowi, jak i uczestnikowi konkursu.

Podsumowanie

Z punktu widzenia organizatora konkursu należy zatem zadbać o analizę, czy założony mechanizm konkursowy zawiera w sobie element losowości. W przypadku wątpliwości należy wystąpić na podstawie ustawy o grach hazardowych do Ministerstwa Finansów o interpretację, czy planowany konkurs jest grą losową. Jeżeli konkurs nią będzie, to trzeba zgłosić go do naczelnika urzędu celnego lub uzyskać zgodę dyrektora izby celnej, co musi nastąpić przed rozpoczęciem konkursu.
Uczestnicy powinni się natomiast upewnić, czy konkurs, w który chcą wziąć udział może stanowić grę losową, a jeśli tak to zweryfikować, czy organizator posiada zezwolenie na jego przeprowadzenie.
W ten sposób można uniknąć dotkliwych sankcji.

Masz pytania dotyczące tematu artykułu? Skontaktuj się z autorem.

Witold Chomiczewski

Witold Chomiczewski
Wspólnik, Radca prawny
witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl

Wykonanie Agencja Interaktywna Czarny Kod www.czarnykod.pl

Copyright by Lubasz i Wspólnicy

NULL

Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej