business-1839876_960_720

IP Box – niższe podatki dla innowacyjnych przedsiębiorców

Dodano: sierpień 22, 2019 Kategoria: E-Commerce, Odpowiedzialność, Wszystkie wpisy Autor: Maciej Jakubowski

Od 1 stycznia obowiązują przepisy dotyczące stosowania niższej 5% stawki opodatkowania dla dochodów uzyskiwanych przez podatnika z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), czyli m. in. autorskich praw do programu komputerowego. Zmiany w prawie mają przyczynić się do szybszego rozwoju nowych technologii oraz przyciągnąć zagranicznych inwestorów.

Czas pokaże jakie będą realne skutki wprowadzonych regulacji. Trzeba jednak podkreślić, że Ministerstwo Finansów dołożyło wszelkich starań, aby przybliżyć podatnikom mechanizm nowych rozwiązań. W tym celu opublikowało na swojej stronie internetowej ponad 80 stronnicowy materiał zawierający informacje, wskazówki i praktyczne przykłady zastosowania IP Box. Co więcej, opracowanie stanowi ogólne wyjaśnienie przepisów prawa podatkowego co oznacza, że zastosowanie się do Objaśnień IP Box powodować będzie objęcie podatnika ochroną prawno-podatkową. Także organy podatkowe w pierwszych interpretacjach podatkowych podzielały stanowisko podatników dotyczące możliwości skorzystania ze stawki 5 %.

 

Kto może skorzystać z IP Box

Preferencja IP Box skierowana jest do wszystkich podatników PIT oraz CIT prowadzących działalność, która kwalifikuje się jako działalność badawczo-rozwojowa, osiągających dochody z kwalifikowanych IP. Oznacza to, że z obniżonej stawki będzie mogła skorzystać zarówno duża spółka kapitałowa, jak i pojedyncza osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Prawo do opodatkowania 5% stawką podatkową dochodów uzyskanych z kwalifikowanych IP nie jest uzależnione od wielkości podmiotu ani też formy prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej. Ponadto, prace badawczo-rozwojowe nie muszą być prowadzone przez podatnika we własnych centrach badawczo-rozwojowych.

 

Interpretacja ogólna czasem nie wystarczy

Polskie prawo nie definiuje  „autorskich praw do programu komputerowego”, co tłumaczy się zbyt dużą dynamiką rozwoju, aby móc stworzyć wyczerpującą i niezmienną definicję tego pojęcia. W konsekwencji, podatnik chcący skorzystać z preferencji IP Box wobec dochodów z autorskiego prawa do programu komputerowego i otrzymać w tym zakresie stosowną ochronę prawnopodatkową powinien złożyć wniosek o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Na bazie dotychczasowej praktyki można wskazać, że przykładem autorskich praw do programu komputerowego będzie kombinacja komend adresowanych do komputera w formie kodu źródłowego i kodu wynikowego, czy interfejs.

 

Ulga najwcześniej za rok

Kolejną informacją, która może ostudzić zapał podatników jest to, że skorzystanie z preferencji będzie możliwe najwcześniej w 2020 r. Co gorsze, nie wynika to wprost z ustawy, a z objaśnień MF opublikowanych w lipcu 2019 r. tj. pół roku po wejściu w życie nowych rozwiązań. Wskazano tam, że podatnik osiągający dochody z kwalifikowanego IP w ciągu roku podatkowego (na przykład 2019 r.) jest zobowiązany do zapłaty zaliczek na podatek dochodowy od takich dochodów na zasadach ogólnych. Jednak w kolejnym roku podatkowym, w zeznaniu za 2019 r. będzie można wskazać 5% stawę podatkową wobec dochodu z kwalifikowanych IP, a nadpłacony podatek będzie podlegał  zaliczeniu na poczet zaległości, bieżących zobowiązań, zwrotowi lub zarachowaniu na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

 

IP Box w kilku krokach

Chcąc skorzystać z preferencyjnej stawki 5 % w ramach IP Box podatnik powinien:

  1. Zweryfikować, czy prowadzi działalność B+R (badawczo-rozwojową);
  2. Określić prace związane z działalnością B+R, które prowadzą do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanych IP;
  3. Wyodrębnić kwalifikowane IP;
  4. Zapewnić ewidencję, która prowadzi do wyodrębnienia przychodów i kosztów przypadających na każde kwalifikowane IP (dla każdego kwalifikowanego IP oddzielnie);
  5. Ustalić dochód i podstawę opodatkowania zgodnie ze wskazaną w ustawie metodą.

 

Nowe przepisy, których celem jest promowanie rozwoju technologicznego wśród przedsiębiorców cechuje duży poziom skomplikowania. Świadczy o tym chociażby obszerność objaśnień Ministerstwa Finansów. Czy jest to właściwa droga?

Warto jednak podjąć ten trud i przeanalizować dokładnie możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki bo korzyści mogą być zdumiewające.

 

Objaśnienia podatkowe MF – IP Box

 

Masz pytania dotyczące tematu artykułu? Skontaktuj się z autorem.

Maciej Jakubowski

Maciej Jakubowski
Aplikant
maciej.jakubowski@lubasziwspolnicy.pl

Wykonanie Agencja Interaktywna Czarny Kod www.czarnykod.pl

Copyright by Lubasz i Wspólnicy

NULL

Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej