photo-1415226161018-3ec581fa733d

Immergas (na razie) przegrywa z Ceneo, a e-commerce odetchnął z ulgą

Dodano: marzec 23, 2015 Kategoria: E-Commerce Autor: Witold Chomiczewski

Gdy Właściciel Ceneo.pl został pozwany przez Immergas z uwagi na m.in. naruszenie prawa ochronnego udzielonego na jego znak towarowy branża e-commerce mocno się zaniepokoiła. Gdyby bowiem okazało się, że Sąd przyznałby rację Immergas, wówczas umieszczanie przez porównywarki cenowe znaków towarowych odnoszących się do produktów byłoby niedopuszczalne.

Co więcej, również wątpliwe byłoby korzystanie z nich przez wyszukiwarki internetowe, a może także przez systemy aukcyjne, czy sklepy internetowe. Dlatego trudno się dziwić, że branża z dużą ulgą przyjęła wyrok, rozpatrującego sprawę w pierwszej instancji Sądu Okręgowego w Warszawie XXII Wydziału – Sądu Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych sprawa o sygn. XXII GWzt 73/14). E-handel w Polsce złapał trochę oddechu, ale nadal może czuć się zaniepokojony, ponieważ apelacja w tej sprawie jest właściwie pewna.

Istota sprawy – poważne naruszenie praw?
Immergas uznał, że posługiwanie się przez Ceneo.pl jego znakiem towarowym zamieszczanym przy poszczególnych towarach jest bezprawne. Miało się złożyć na to kilka przyczyn. Przede wszystkim, zdaniem Immergas, naruszone zostało prawo ochronne udzielone na znak towarowy. Niezależnie od tego posługiwanie się znakiem towarowym przez Ceneo.pl miało stanowić czyn nieuczciwej konkurencji, a także naruszać dobra osobiste Immergas.

Sąd nie dał się przekonać
Sąd Okręgowy w Warszawie nie podzielił argumentacji Immergas. Zdaniem Sądu Ceneo.pl nie wkroczyło w zakres prawa ochronnego udzielonego na znak towarowy. Nie doszło bowiem do takiego posługiwania się znakiem, które miałoby negatywnie wpływać na jego renomę, czy zaburzać spełnianie przezeń swych funkcji. Sąd zwrócił również uwagę, że prawa wynikające ze znaku towarowego nie mogą ograniczać jego używania w obrocie nakierowanego na prezentację towaru lub usługi, jeżeli nie jest to połączone z wprowadzeniem w błąd w zakresie związków między portalem a właścicielem znaku.

Sąd nie zgodził się również z zarzutem, by używanie znaku przez Ceneo.pl stanowiło czyn nieuczciwej konkurencji lub naruszało dobra osobiste Immergas.

Znaczenie sprawy
Opisany spór sądowy przyczynia się do określania granic prawa ochronnego udzielanego na znak towarowy w Internecie. Istniejący konflikt między dwiema wartościami: swobodą działalności gospodarczej oraz ochroną praw własności intelektualnej, jest trudny do jasnego rozwiązania, zwłaszcza w Internecie. Stąd tego typu sprawy, pozwolą na zwiększenie pewności prawnej wśród podmiotów działających w e-commerce.

Pewne jest jednak, że w najbliższej przyszłości czeka nas jeszcze wiele spraw sądowych, które przyprawią branżę e-commerce o szybsze bicie serca. Ich przebieg będziemy relacjonować na Portalu Prawa IT.

Masz pytania dotyczące tematu artykułu? Skontaktuj się z autorem.

Witold Chomiczewski

Witold Chomiczewski
Wspólnik, Radca prawny
witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl

Wykonanie Agencja Interaktywna Czarny Kod www.czarnykod.pl

Copyright by Lubasz i Wspólnicy

NULL

Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej