iStock_000019889317_Small

Google udostępnia formularz do realizacji prawa do zapomnienia i nie tylko

Dodano: czerwiec 4, 2014 Kategoria: E-Commerce, Prawo autorskie Autor: dr Dominik Lubasz

W odpowiedzi na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-131/12 z dnia 13 maja 2014 roku Google udostępnił formularz, za pomocą którego zgłaszać można treści, które zdaniem użytkownika powinny być usunięte z usług Google jako naruszające prawo.

W powołanym rozstrzygnięciu Trybunał stwierdził, że operator wyszukiwarki internetowej jest zobowiązany do usunięcia z wyświetlanej listy wyników wyszukiwania linków do publikowanych przez osoby trzecie stron internetowych zawierających dane osobowe, również w przypadku, gdy dane te czy też informacje nie zostały uprzednio czy też jednocześnie usunięte z tych stron internetowych, nawet jeśli ich publikacja na tych stronach jest zgodna z prawem.

Rozwiązanie proponowane przez Google obejmuje nie tylko aspekty naruszenia danych osobowych i realizacji prawa do bycia zapomnianym, ale także m.in.:
- treści naruszających dobra osobiste,
- prawa własności intelektualnej,
- prawa własności przemysłowej, w szczególności do znaków towarowych,
- inne bezprawne treści i działania.

Warto zwrócić również uwagę, iż wniosek użytkownika może dotyczyć nie tylko usługi wyszukiwarki internetowej, ale także innych usług Google, w tym wpisów na blogach, filmów na YouTube, portalu Google+, reklam Google, Google Play, Picassy.

Formularz można znaleźć pod tym adresem.

Więcej na temat wyroku TSUE w poście „Google a prawo do bycia zapomnianym

.

Masz pytania dotyczące tematu artykułu? Skontaktuj się z autorem.

DominikLubasz

dr Dominik Lubasz
Wspólnik, Radca prawny
dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

Wykonanie Agencja Interaktywna Czarny Kod www.czarnykod.pl

Copyright by Lubasz i Wspólnicy

NULL

Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej