odcisk

Google Play Store – nie wszystkie aplikacje są bezpieczne

Dodano: lipiec 14, 2016 Kategoria: E-Commerce Autor: Maciej Godyń

Pomimo, że Google przeprowadza weryfikację aplikacji, które trafiają do sklepu Google Play Store, nie zawsze udaje się wyeliminować wszystkie zagrożenia. Udowodnili to ostatnio analitycy Doctor Web, którzy wykryli aż 190 aplikacji z ukrytym złośliwym oprogramowaniem!

Złośliwe oprogramowanie w aplikacjach
Analitycy Doctor Web wykryli blisko 200 aplikacji, które w swoim kodzie ukryte miały złośliwe oprogramowanie, tzw. Android.Click.95. Program ukryty był w prostych aplikacjach, najczęściej służących rozrywce, np. poradnikach, horoskopach, zbiorach dowcipów, itp. Program jest na tyle sprytnie skonstruowany, że po zainstalowaniu aplikacji, odczekuje ok. 6 godzin (dzięki czemu najprawdopodobniej pozostał niewykryty), a następnie sprawdza urządzenie pod kątem konkretnego oprogramowania. Po tym czasie samoistnie otwiera się specjalnie przygotowana strona www, zachęcająca użytkownika do pobrania i zainstalowania fałszywej aplikacji, np. bezpieczniejszej przeglądarki. Jeśli użytkownik zamknie tę stronę, co dwie minuty będzie otwierała się kolejna. To skutecznie uniemożliwia normalne korzystanie z zainfekowanego urządzenia.

Kilka statystyk
Program Android.Click.95. został „przemycony" w aż 190 aplikacjach. Co ciekawe, zostały one dodane do Google Play Store jedynie z sześciu kont deweloperskich. Do czasu wykrycia, aplikacje zostały pobrane łącznie przez ok. 140 000 użytkowników. Pomimo zgłoszenia problemu do Google, część z zainfekowanych aplikacji, nadal jest dostępna w serwisie.

Nie pierwsza taka sytuacja
Nie jest to jedyny przypadek, kiedy okazuje się, że w sklepie Google są dostępne aplikacje niebezpieczne dla użytkowników. Co jakiś czas pojawiają się sygnały o zainfekowanych lub zawirusowanych programach. Google stara się na bieżąco weryfikować aplikacje, które trafiają do androidowego sklepu, jednak programiści tworzący złośliwe oprogramowanie i wirusy ciągle zmieniają metody działania.
Dlatego najlepszym sposobem, aby uniknąć problemów, jest po prostu rozważne instalowanie aplikacji na swoim smartfonie czy tablecie.

Konsekwencje prawne dla twórców złośliwego oprogramowania
Warto przypomnieć, że w polskim porządku prawnym, zachowanie polegające na zakłócaniu pracy systemu komputerowego, może stanowić przestępstwo określone w art. 269a Kodeksu karnego. Oprogramowanie urządzenia mobilnego można zdecydowanie uznać za system komputerowy, o którym mówi ten przepis. Jednocześnie, ciągłe otwieranie się nowych stron www, zawierających kolejne „oferty", w sposób skuteczny zakłóca pracę systemu, uniemożliwiając praktycznie normalne korzystanie z urządzenia.
Przestępstwo takie zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Masz pytania dotyczące tematu artykułu? Skontaktuj się z autorem.

2DM_4267b

Maciej Godyń
Radca Prawny
maciej.godyn@lubasziwspolnicy.pl

Wykonanie Agencja Interaktywna Czarny Kod www.czarnykod.pl

Copyright by Lubasz i Wspólnicy

NULL

Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej