apple-macbook-charger-2015-port-usbc

Facebook nowym paszportem. Przynajmniej dla amerykańskich służb celnych

Dodano: luty 1, 2017 Kategoria: E-Commerce Autor: Maciej Godyń

Amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego wyraził zgodę na wcielenie w życie nowego pomysłu, mającego na celu poprawę bezpieczeństwa w USA. Pozwoli to lepiej weryfikować osoby wjeżdżające na teren USA. Każdy z przyjezdnych będzie musiał pokazać celnikom swoje konto w mediach społecznościowych.

Facebook jak paszport

W czerwcu 2016 roku świat obiegła kontrowersyjna informacja dotycząca propozycji rządu USA, odnośnie wprowadzenia regulacji umożliwiającej weryfikację osób wjeżdżających na teren Stanów Zjednoczonych. Każdy cudzoziemiec chcący wjechać na teren USA, byłby obowiązany podać celnikom linki do swych kont na portalach społecznościowych, w celach weryfikacji jego osoby.

Pod koniec 2016 roku, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego dał zielone światło dla tej propozycji. Oznacza to, że obcokrajowiec chcący wjechać na teren Stanów Zjednoczonych, będzie zmuszony do wskazania w formularzu wjazdowym nazwy aktywnego konta na platformie społecznościowej.

Działanie takie wydaje się wpisywać w politykę nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Donalda Trumpa. Ma ono na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w USA, podobnie jak wprowadzone niedawno ograniczenia w wydawaniu wiz dla osób pochodzenia arabskiego.

Propozycja Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego spotkała się oczywiście z dużą krytyką, w szczególności ze strony wielu organizacji. Wśród przeciwników i krytyków nowych regulacji znajduje się m.in. Amerykańska Unia Praw Obywatelskich. Rzecz jasna, główne zarzuty sprowadzają się do problemu naruszania prywatności użytkowników. Taka „weryfikacja” stanowi zbyt duże wkroczenie w życie prywatne osób.

RODO czyli rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych - dowiedz się więcej! 

Coraz szersze wykorzystanie portali społecznościowych

Portale społecznościowe pełnią coraz większą rolę w naszym życiu, często odbiegającą od ich głównych założeń. Przestają bowiem być tylko miejscem, w którym możemy dzielić się naszymi przeżyciami, zdjęciami i innymi informacjami ze znajomymi. Coraz częściej dostarczają wiedzy o nas samych innym osobom.

Portale społecznościowe przyjmują zatem rolę naszej „publicznej wizytówki”, bądź „publicznego CV”. Przykładowo, social media stały się jednym z instrumentów wykorzystywanych w czasie rekrutacji pracowników i służą do budowy tzw. Profilu Pracownika. Z danych przedstawionych przez portal CareerBuilder.com w 2011 roku wynika, że 60% osób prowadzących rekrutację, wykorzystuje social media w ramach prześwietlenia kandydata. Co ciekawe, aż 40% postanowiło nie zatrudnić kandydata, z powodu tego co widzieli w sieci.

Nowe czasy

Jak widać, żyjemy w dobie szybkiego i prężnego rozwoju social media. Przykład Facebooka pokazuje, jak potężnym narzędziem może być popularny portal społecznościowy. Nie ma się zatem co dziwić, że jest wykorzystywany przez różne podmioty w celach niezwiązanych ze społecznym charakterem portalu. Jak pokazuje przykład Stanów Zjednoczonych, nawet organy państwowe decydują się na posiłkowanie się informacjami dostarczanymi przez użytkowników social media.

Warto zatem przed wrzuceniem kolejnego postu poświęcić chwilę i zastanowić się, czy jest to informacja, którą chcemy udostępniać publicznie.

RODO czyli rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych - dowiedz się więcej! 

Masz pytania dotyczące tematu artykułu? Skontaktuj się z autorem.

2DM_4267b

Maciej Godyń
Radca Prawny
maciej.godyn@lubasziwspolnicy.pl

Wykonanie Agencja Interaktywna Czarny Kod www.czarnykod.pl

Copyright by Lubasz i Wspólnicy

NULL

Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej