Pierwszy dzień nowego – 2017 roku przyniesie dla wielu przedsiębiorców będących podatnikami podatku od towaru i usług rewolucję w zakresie sposobu składania deklaracji podatkowych VAT. Począwszy od 1 stycznia 2017 r. znaczna część przedsiębiorców będzie mogła składać deklaracje podatkowe VAT (miesięczne lub kwartalne) wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Wymóg składania e-deklaracji VAT nie obejmie od razu wszystkich przedsiębiorców. Proces cyfryzacji zgłaszania deklaracji podatkowych został podzielony na dwa etapy: część przedsiębiorców zobligowana będzie do stosowania nowych przepisów już od 1 stycznia 2017 r., zaś pozostali przedsiębiorcy od 1 stycznia 2018 r. Zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy nowelizującej w odniesieniu do okresów rozliczeniowych przypadających od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2017 r. wymóg składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej obejmie wyłącznie podatników:
- obowiązanych do zarejestrowania się jako podatnicy VAT UE;
- będących dostawcami towarów lub świadczącymi usługi, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT, oraz nabywcami tych towarów lub usług (innymi słowy podatników dokonujących „krajowych” dostaw lub nabyć w systemie odwróconego obciążenia);
- obowiązanych zgodnie z przepisami art. 45ba ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub art. 27 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do składania deklaracji, informacji oraz rocznego obliczenia podatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Wśród deklaracji VAT, które będą od 1 stycznia 2017 r. składane w nowy, zmieniony sposób są następując deklaracje: VAT-7, VAT-7K, VAT-7D.
Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera przepisów wskazujących na sposób składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W tym zakresie odwołać się należy do regulacji zawartych w przepisach Ordynacji podatkowej oraz w wydanych na jej podstawie przepisach wykonawczych.
Nie tylko e-deklaracje – również e-informacje podsumowujące
Od 1 stycznia 2017 r. za pomocą środków komunikacji elektronicznej mają być składane nie tylko deklaracje VAT, ale również tzw. informacje podsumowujące. Za informacje podsumowujące uznane są między innymi zbiorcze informacje o dokonanych przez podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT UE wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów lub wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów.
Odpowiedzialność karnoskarbowa za nieprzestrzeganie nowych przepisów
Wprowadzeniu przepisów przewidujących nowe obowiązki towarzyszy pytanie o konsekwencje prawne związane z ich nieprzestrzeganiem. Ustawa zmieniająca ustawę o podatku od towarów i usług nowelizuje również odpowiednio kodeks karny skarbowy. I tak, począwszy od 1 stycznia 2017 r. składanie deklaracji VAT lub informacji podsumowujących z pominięciem zastosowania środków komunikacji elektronicznej, a więc np. w formie dokumentu pisemnego, stanowić będzie wykrocznie skarbowe.