Working on a digital tablet

Aplikacje MOBILNE Prawo. Cz. I – regulamin.

Dodano: marzec 3, 2014 Kategoria: E-Commerce, Umowy Autor: Witold Chomiczewski

Rynek aplikacji mobilnych rozwija się bardzo dynamicznie. Z każdym rokiem rośnie nie tylko ich liczba, ale także różnorodność. Nikogo nie dziwią już osoby mierzące przy pomocy telefonu pokonany w trakcie treningu dystans, klienci sklepów sprawdzający przy użyciu smartphona listę zakupów, czy pasażerowie komunikacji miejskiej, których sposobem na nudę są gry mobilne.

Wraz ze wzrostem użytkowników aplikacji mobilnych, coraz większa liczba przedsiębiorców szuka swojej szansy na tym rynku. Wprowadzenie aplikacji mobilnej do obrotu wiąże się jednak nie tylko z koniecznością przygotowania od strony technicznej, również od strony prawnej wszystko powinno być zapięte na ostatni guzik. Dziś kilka słów o regulaminie.

Po pierwsze - dobry pomysł na aplikację; po drugie - regulamin
W wielu przypadkach korzystanie aplikacji mobilnej będzie stanowiło świadczenie usług drogą elektroniczną w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Wystarczy, by aplikacja mobilna umożliwiała korzystanie z usług, jak w szczególności przechowywanie określonych danych, namierzenie telefonu, czy wykonanie kopii bezpieczeństwa danych. Również gra mobilna, w której dostępne są do pobrania dodatkowe elementy, jak misje, bronie, czy umiejętności bohatera, będzie mieściła się w definicji usługi świadczonej drogą elektroniczną. W każdym bowiem z tych przypadków usługa będzie świadczona bez jednoczesnej obecności stron, poprzez przekaz danych na indywidualne żądanie usługobiorcy, będzie polegała na przesyłaniu, odbieraniu lub przechowywaniu danych i będzie w całości nadawana, odbierana lub transmitowana za pomocą sieci telekomunikacyjnej.
Konsekwencją takiej kwalifikacji prawnej jest obowiązek posiadania regulaminu.

Udostępnienie regulaminu koniecznością
Samo posiadanie regulaminu aplikacji mobilnej nie wystarczy. Musi on jeszcze zostać nieodpłatnie udostępniony klientom i to przed zawarciem umowy o świadczenie usługi drogą elektroniczną. Moment ten może być różny w zależności od aplikacji mobilnej. Może nim być w szczególności chwila instalacji aplikacji lub moment rejestracji użytkownika. Należy także pamiętać, że na żądanie usługobiorcy należy udostępnić mu regulamin w taki sposób, by mógł pozyskać jego treść, utrwalić ją, a następnie otwierać na swoim urządzeniu.

W przypadku naruszenia powyższych zasad, użytkownik aplikacji mobilnej nie będzie związany tymi postanowieniami regulaminu, które nie zostały mu udostępnione w powyższy sposób. Oznacza to, że nie odniosą one wówczas skutku względem takiego użytkownika.

Treść regulaminu
Regulaminu aplikacji mobilnej musi zawierać co najmniej elementy wymagane przez ustawę o świadczeniu drogą elektroniczną. Należy w nim zatem dokładnie określić: usługi, jakie są świadczone za pomocą aplikacji oraz warunki techniczne niezbędne do korzystania z aplikacji mobilnej. Regulamin musi także zawierać zakaz dostarczania przez użytkowników aplikacji treści bezprawnych oraz opis warunków zawierania i rozwiązywania umowy o korzystanie z usług oferowanych za pomocą aplikacji mobilnej.

Powinno to zostać zrobione dokładnie z wyjaśnieniem znaczenia prawnego poszczególnych kroków w procedurze instalacji aplikacji lub rejestrowania się w niej, by nie było wątpliwości, kiedy umowa zostaje zawarta, a kiedy może zostać rozwiązana. Ostatnim koniecznym elementem regulaminu jest wprowadzenie postępowania reklamacyjnego.

Klauzule niedozwolone
Regulacja dotycząca tzw. klauzul niedozwolonych znajduje swoje zastosowanie również do regulaminów aplikacji mobilnych, jeżeli drugą stroną umowy mogą być konsumenci. Dlatego należy unikać wprowadzania do regulaminów postanowień, które kształtują prawa konsumentów w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając ich interesy. W pełni aktualne są uwagi zawarte w serii postów „Klauzule niedozwolone, czyli dramat przedsiębiorcy w trzech aktach.”

Podsumowanie
Każda aplikacja mobilna, która oferuje usługi mieszczące się w pojęciu świadczenia usług drogą elektroniczną powinna mieć swój regulamin. Należy pamiętać o odpowiednim udostępnieniu go użytkownikom, a także o właściwym sformułowaniu jego treści.
W kolejnym poście przybliżone zostaną informacje, jakie trzeba przekazać użytkownikowi aplikacji mobilnej przed zawarciem z nim umowy.

Masz pytania dotyczące tematu artykułu? Skontaktuj się z autorem.

Witold Chomiczewski

Witold Chomiczewski
Wspólnik, Radca prawny
witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl

Wykonanie Agencja Interaktywna Czarny Kod www.czarnykod.pl

Copyright by Lubasz i Wspólnicy

NULL

Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej